Hoco EW72 ANC TWS Earbud with LCD Color Touch Screen
-11%
Price in Bangladesh
৳1,499
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Hoco EW72 Full Specification
| Item | Headphone |
|---|---|
| Model | ✅ Hoco EW72 |
| Headphone Type | Earbud |
| Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth Protocol | 10m |
| Bluetooth Frequency | 2.4GHz |
| Impedance | 32Ω±15% |
| Sensitivity | 98db±3db |
| Frequency | 20-20000Hz |
| Battery Capacity | Charging Case: 360mAh, Earbud: 30mAh |
| Talk Time | About 4 hour |
| Audio Play Time | About 4 hour |
| Charging Time | 1 hour |
| Charging Voltage | DC5V |
| Others | LCD touchscreen display |
| Weight | 57.6g |
| Dimension | 60.6 x 45.2 x 23mm |
📖 Overview
This Hoco EW72 is an earbud that has an LCD touchscreen display. It offers a 360mAh charging box capacity and 30mAh left and right ear battery capacity so, it provides 4 hours of music time and 4 hours of talk time. It comes with Bluetooth version 5.4 that works up to 10 meters of distance. Moreover, it supports the headset's hands-free A2DP protocol.
Be the first to review
Share your experience with Hoco EW72 ANC TWS Earbud with LCD Color Touch Screen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★