Hoco W106 Tiger Gaming Headphone
-29%
Price in Bangladesh
৳1,200
from 1 seller
The lowest price of Hoco w106 tiger gaming headphone in Bangladesh is ৳1,200 only. Buy Hoco w106 tiger gaming headphone at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Al-Amin Telecom Plus
Rampura, Dhaka
Save 29%
৳1,700
৳ 1,200
📋 Headphone Full Specification
| Item | Headphone |
|---|---|
| Headphone Type | Over-ear |
| Connectivity | Wired |
| Impedance | 32Ω ± 15% |
| Sensitivity | 98dB ± 3dB |
| Frequency | 20-20000Hz |
| Driver Unit | 50mm |
| Cable Length | 1.8m |
📖 Overview
Hoco W106 tiger features a highly powerful gaming headphone specially designed for gamers. The headphone has a 50mm driver unit with a 6 × 2.7mm microphone size that offers a crystal and loud audio experience. The headphone also has 32Ω ± 15% impedance, 20- 20000Hz frequency, and 98dB ± 3dB sensitivity that provides a smooth gaming feel. Hoco W106 generates 30 mW rated power, and it has a 1.8-meter cable that makes it a perfect gaming headphone.
Be the first to review
Share your experience with Hoco W106 Tiger Gaming Headphone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★