Honor 200
-2%
Price in Bangladesh
৳32,300
from 1 seller
The lowest price of Honor in Bangladesh is ৳32,300 only. Buy Honor at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
Save 2%
৳33,000
৳ 32,300
📋 Honor Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Brand | Honor |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 5G |
| SIM | Dual |
| Display | 6.7 inches, OLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 4000 nits (peak) |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple<br>50 MP, f/2.0, (wide),<br>50 MP, f/2.4, (telephoto)<br>12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide) |
| Front Camera | 50 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 4K at 30fps |
| OS | Android 14, MagicOS 8 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, ultrasound proximity |
| Battery Capacity | Li-Ion 5200 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 187 g |
📖 Overview
This Honor 200 mobile comes with a 6.7-inch OLED display with 1200 x 2664 pixels resolution so, it is perfect for watching videos. This mobile is powered by a Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 processor, so the mobile can be used very comfortably. It is designed with a Li-Ion 5200 mAh fixed battery that can be used for many hours on a single charge and can be charged to 57% in 15 min with a 100W wired charger.
Be the first to review
Share your experience with Honor 200 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★