Honor 200 Lite
Price in Bangladesh
৳26,500
from 1 seller
The lowest price of Honor in Bangladesh is ৳26,500 only. Buy Honor at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 26,500
📋 Honor Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Brand | Honor |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network | 5G |
| SIM | Dual |
| Display | 6.7 inches, AMOLED, 90Hz |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 512GB |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple<br>108 MP, f/1.8, (wide)<br>5 MP, f/2.2, (ultrawide)<br>2 MP, f/2.4, (macro) |
| Front Camera | 50 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 14, MagicOS 8 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 166 g |
📖 Overview
This Honor 200 lite mobile comes with a 6.7-inch AMOLED display with 1080 x 2412 pixels resolution so, it is perfect for watching videos and playing High quality games. This mobile is powered by Mediatek Dimensity 6080 processor which helps the mobile run fast and smoothly. It is designed with a Li-Ion 4500 mAh fixed battery that can be used for many hours on a single charge and can be charged very quickly with a 35W wired charger. it features dual SIM, Bluetooth, USB Type-C 2.0, OTG, Fingerprint Sensors, and Loudspeaker.
Be the first to review
Share your experience with Honor 200 Lite and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★