Honor Magic V2 Foldable
The lowest price of Honor Magic V2 in Bangladesh is ৳135,000 only. Buy Honor Magic V2 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Honor Magic V2 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Magic V2 |
| Brand | Honor |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual Sim |
| Display | 7.92 inch Foldable LTPO OLED 1B colors, 120Hz, HDR10+, IMAX Enhanced, 1600 nits (peak) |
| Sound | Yes, with stereo speakers |
| RAM | 16GB |
| Built In Memory | 512GB |
| External Memory | Not Supported |
| CPU | Octa-Core 1 x 3.19 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| GPRS/EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1, Display Port 1.2 |
| Camera | 50 MP, f/1.9, Wide, 20 MP, f/2.4, 62mm telephoto, 50 MP, f/2.0, 13mm Ultrawide |
| Front Camera | 16 MP, f/2.2, Wide |
| Video | 4K at 30/60fps (10-bit), gyro-EIS, HDR10+, OIS |
| OS | Android 13, upgradable to Android 14, MagicOS 8 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Sensor | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
| Battery Capacity | Silicon-Carbon 5000mAh, Non-Removable Dual Battery |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 231g or 237g |
📖 Overview
Honor Magic V2 Review by Bdstall
Super-large Dual Screen: This phone features a 7.92-inch inner screen and a 6.43-inch outer screen that displays an ultra-large field in your hand, allowing you a more immersive viewing experience.
Titanium Hinge, Super-light And Reliable: Its Super-light Titanium Hinge 6 is SGS certified for reliability, so this reliable structure and design brings more possibilities of being super-light.
Sufficient with Battery, Boosted All Day: This phone has a 5000mAh Honor silicon-carbon dual battery that can last all day, ultra-slim and long-lasting battery.
Honor AI Motion Sensing Capture: Its free-hovering foldable screen lets you snap a masterpiece without the help of others while freeing up your hands. So you press the shutter to automatically snap a shot and take great pictures.
Honor Connect: Honor Magic V2 phone seamlessly connects with other Honor devices to double your efficiency.
3840Hz Risk-Rree Dimming: The 3840Hz PWM Dimming and Dynamic Dimming Screen" can intelligently adjust to the brightness of the display, relieving eye fatigue. The Circadian Night Display softens the light from the screen before bed, making it comfortable and natural for the eyes.
Be the first to review
Share your experience with Honor Magic V2 Foldable and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?