Honor X8a
Price in Bangladesh
৳24,300
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Honor X8a Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ X8a |
| Brand | Honor |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Dual |
| Display | 6.7 inches, 108.7 cm2 |
| Sound | Loudspeaker Yes |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (2 x 2.0 GHz Cortex-A75 & 6 x 1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple |
| Front Camera | 16 MP, f/2.5 |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| GPS | Yes |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 179 g |
📖 Overview
This Honor X8a mobile comes with 8GB RAM and 128 GB ROM. It has an Octa-core processor so it is convenient to use. It has a Li-Po 4500 mAh battery so it can last for a long time. It has three main cameras and a selfie camera.
Be the first to review
Share your experience with Honor X8a and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★