HP M24f 24" FHD IPS Monitor
The lowest price of HP M24f in Bangladesh is ৳18,100 only. Buy HP M24f at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 HP M24f Full Specification
| Item | Monitor |
|---|---|
| Model | ✅ M24f |
| Brand | HP |
| Screen Size | 24 Inch IPS LED Display |
| Shape | Wide Screen |
| Panel | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Brightness | 300 nits |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | Horizontal: 178° Vertical: 178° |
| Color Support | 99% sRGB |
| Response Time | 5ms GtG (with overdrive) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Tilt Adjustment | -5 to +25° |
| Wall Mount Standard | No |
| Speaker | No |
| Connectivity | 1x VGA, 1x HDMI 1.4 (with HDCP support) |
| Power | 100 - 240 VAC 50/60 Hz |
| Operating Temperature | 5 to 35°C |
| Dimension | 21.09 x 1.33 x 12.42 Inch Without Stand |
| Weight | 2.5 Kg |
📖 Overview
HP M24f Review by Bdstall
Cable Management: This monitor reduces the clutter of cords and cable pass-through located on the display stand and serves to keep the workspace clean and organized.
Environmental Design: It's designed with the environment in mind with plastic enclosures made from 85% recycled materials and 5% recycled ocean-bound plastic.
Personalized Screen: The display of this monitor can be easily customized with software such as display settings, partition screen, and screen dimming. Its partition screen can display various windows or applications, and programming.
Best Screen: The monitor display uses IPS technology so you can see in clear view from every corner of the room.
Accurate color: It has a 99% sRGB color gamut which works to stimulate the eyes.
iSafe Technology: It has iSafe technology which reduces blue light emission to protect eyes from fatigue.
Eyesafe Certification: It has an always-on blue light filter that reduces blue light emissions to relieve eye fatigue and relax the eyes.
Be the first to review
Share your experience with HP M24f 24" FHD IPS Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?