JBL Cinema SB140 2.1 Sound Bar
-27%
Price in Bangladesh
৳24,000
from 1 seller
The lowest price of JBL Cinema SB140 2.1 in Bangladesh is ৳24,000 only. Buy JBL Cinema SB140 2.1 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Paltan, Dhaka
Save 27%
৳33,000
৳ 24,000
📋 JBL Cinema SB140 2.1 Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Model | ✅ Cinema SB140 2.1 |
| Brand | JBL |
| Speaker Usage | Home Theater |
| Speaker Type | TV / Sound Bar |
| Total Speaker | 2 : 1 Speaker |
| Total Power | Up to 110W |
| Subwoofer | 2 x 2" Full-Range Driver |
| Audio Input | Bluetooth |
| Noise Ratio | 82dB |
| Frequency | 40Hz-20kHz Audio |
| Remote Control | Yes |
| Dimension | 35.4 x 2.6 x 2.5" Soundbar<br>6 x 12.6 x 8.7" Subwoofer |
| Weight | 1.5Kg Soundbar<br>2.8Kg Subwoofer |
📖 Overview
This JBL Cinema SB140 includes Dolby Digital, 110W system power, two full-range speakers, and a wired subwoofer. It has Bluetooth for cordless music and a single HDMI ARC cable connection for an easy user experience. It combines 110W power, two full-range drivers, two 2.5" woofers, an integrated subwoofer for deep bass, and Dolby Digital to create a powerful sound for the ultimate listening experience. This soundbar is only 62mm high and matches any decor, your TV can be positioned below.
Be the first to review
Share your experience with JBL Cinema SB140 2.1 Sound Bar and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★