JBL Flip 7 Portable Waterproof Speaker
-9%
Price in Bangladesh
৳20,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 JBL Flip 7 Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Model | ✅ Flip 7 |
| Brand | JBL |
| Speaker Usage | Standard |
| Speaker Type | Multimedia |
| Total Speaker | Two Speaker |
| Total Power | 25 W RMS for woofer, 10 W RMS for tweeter |
| Subwoofer | 45 x 80 mm woofer |
| Audio Input | Bluetooth 5.4 |
| Noise Ratio | 80 dB |
| Frequency | 60 Hz - 20k Hz |
| Power Source | Battery |
| Battery Capacity | Li-ion polymer 17.28 Wh (equivalent to 3.6V /4800mAh) |
| Dimension | 182.5 x 69.5 x 71.5 mm |
| Weight | 0.56 kg |
📖 Overview
This JBL Flip 7 comes with a unique technology called AI Sound Boost technology that has an AI-driven algorithm to optimize audio quality in real-time, offering a richer and smoother listening experience. With its 5.4 Bluetooth technology it ensures improved wireless performance and IP68 rating enhanced the protection against dust and water, also makes it an ideal choice for various environments. It has a 4800mAh large Li-ion polymer battery that can give a playtime up to 16 hours and has USB type-C fast charging capability.
Be the first to review
Share your experience with JBL Flip 7 Portable Waterproof Speaker and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★