JBL PartyBox Ultimate 1100W
-20%
The lowest price of JBL PartyBox Ultimate in Bangladesh is ৳131,990 only. Buy JBL PartyBox Ultimate at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳134,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 JBL PartyBox Ultimate Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Model | ✅ PartyBox Ultimate |
| Brand | JBL |
| Material | Faiber Body |
| Speaker Usage | Standard |
| Speaker Type | Multimedia |
| Total Speaker | One Speaker |
| Total Power | 1100W |
| Satellite Speaker | 2 x 9" / 22.9cm Woofers, 2 x 4.5" / 11.4cm Midranges, 2 x 2.75" / 6.99 cm Tweeters |
| Subwoofer | JBL fill large spaces with dual 9" woofers |
| Audio Input | Bluetooth version: 5.3 |
| Noise Ratio | 80 dB |
| Frequency | 30 Hz to 20 kHz |
| Remote Control | N/A |
| Power Source | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Battery Capacity | N/A |
| Memory Card | N/A |
| Microphone | Yes |
| Dimension | 17.9 x 41.3 x 17.3 Inch |
| Weight | 39.5Kg |
📖 Overview
JBL PartyBox Ultimate Review by Bdstall
A multi-dimensional, dynamic light show: It features a unique starry night effect, cool light trails, strobes, and even lights that project onto any surface it's sitting on. All of these effects sync to your music and can be easily controlled via the streamlined, user-friendly dials on the top panel or through the JBL One app.
Self-Tuning: The PartyBox Ultimate features a built-in self-tuning feature that automatically adjusts the audio output quality to match its current surroundings.
Wi-Fi & Bluetooth connectivity: The JBL PartyBox Ultimate lets you stream HD music anywhere, with 3D Dolby Atmos over Wi-Fi. You can take a call or scroll through your feed without interrupting your music. You can easily switch to Bluetooth and enjoy seamless audio experiences, whether you're indoors or outdoors.
IPx4 Splashproof: The JBL PartyBox Ultimate is IPX4 Splashproof, making it worry-free. Users can enjoy playing audio in locations like swimming pools, or any waterkingdom tourist place.
Multi-speaker connection: You can create a wider sound stage by pairing two speakers with this feature. If you have a large event, you can connect multiple PartyBoxes wirelessly.
JBL One App: It allows users to control and customize their sound preferences, manage device settings, and access exclusive JBL content.
Be the first to review
Share your experience with JBL PartyBox Ultimate 1100W and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?