JBL Studio 625C Center Channel Speaker
-20%
Price in Bangladesh
৳56,000
from 1 seller
The lowest price of JBL in Bangladesh is ৳56,000 only. Buy JBL at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 20%
৳70,000
৳ 56,000
📋 JBL Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Brand | JBL |
| Material | Wood Body |
| Speaker Usage | Standard |
| Speaker Type | Tower |
| Total Speaker | Two Speaker |
| Total Power | Recommended Amplifier Power Max 150W |
| Satellite Speaker | JBL Studio 6 speaker system |
| Subwoofer | Dual 5.25" PolyPlas Low-Frequency Woofer |
| Audio Input | AVR |
| Noise Ratio | Sensitivity 85dB at 1M, 2.83V |
| Frequency | Crossover Frequencies 1.7 kHz |
| Remote Control | No |
| Power Source | AVR Power |
| Battery Capacity | NO |
| Memory Card | No |
| Microphone | No |
📖 Overview
This JBL Studio 625C is built with an elegant cabinet design. It utilizes a 1" High-Frequency Compression Driver and is complemented by dual 5.25-inch polypus cone woofers with a high-definition imaging horn. It supports up to 150W of recommended amplifier power. It's always easy to set up and any vocal from music provides a voice-matched facility to ensure consistent performance while delivering relatable dialogue.
Be the first to review
Share your experience with JBL Studio 625C Center Channel Speaker and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★