JBL Studio 630 6.5-Inch Bookshelf Loudspeaker
-27%
Price in Bangladesh
৳80,000
from 1 seller
The lowest price of JBL in Bangladesh is ৳80,000 only. Buy JBL at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 27%
৳110,000
৳ 80,000
📋 JBL Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Brand | JBL |
| Material | Wood Body |
| Speaker Usage | Standard |
| Speaker Type | Bookshelf |
| Total Speaker | One Speaker |
| Total Power | Maximum 150W |
| Satellite Speaker | 6.5-inch 2-way Bookshelf Loudspeaker |
| Audio Input | AVR |
| Noise Ratio | 85dB at 1M, 2.83V |
| Frequency | 45Hz – 40kHz |
| Remote Control | No |
| Power Source | AVR Power |
| Battery Capacity | NO |
| Memory Card | No |
| Microphone | NO |
| Dimension | 230 x 280 x 372mm |
| Weight | 9 Kg |
📖 Overview
The JBL Studio 630 is a bookshelf loudspeaker with an elegant cabinet design and a 1-inch compression driver. It is complemented by a 6.5-inch Polyplus cone woofer. It provides a maximum of 150W of recommended amplifier power. It features high-definition imaging, waveguide, and high-frequency compression drivers. Additionally, it's always easy to set up and offers a voice-matched facility to ensure consistent performance when delivering any vocal dialogue from music.
Be the first to review
Share your experience with JBL Studio 630 6.5-Inch Bookshelf Loudspeaker and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★