JBL Studio 690 Floorstanding Tower speaker
Price Range in Bangladesh
from
৳152,000
to
৳154,999
across 2 sellers
The lowest price of JBL in Bangladesh is ৳152,000 only. Buy JBL at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳154,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 152,000
Purana Paltan, Dhaka
Save 16%
৳185,000
৳ 154,999
📋 JBL Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Brand | JBL |
| Material | Faiber Body |
| Speaker Usage | Standard |
| Speaker Type | Tower |
| Total Speaker | Two Speaker |
| Total Power | Recommended Amplifier Power Max 250W |
| Satellite Speaker | Dual 8", 2.5-way compression driver floor standing loudspeaker |
| Subwoofer | Dual 8" 203mm PolyPlas Low-Frequency Woofer Yes |
| Audio Input | AV Receiver |
| Noise Ratio | 90dB at 1M, 2.83V |
| Frequency | 36Hz – 40kHz |
| Remote Control | No |
| Power Source | AVR |
| Battery Capacity | NO |
| Memory Card | NO |
| Microphone | NO |
| Dimension | 300 x 350 x 1058mm |
| Weight | 29.38 Kilograms |
| Other Features | Enclosure Type Bass-Reflex via Rear-Firing Tuned Port,Nominal Impedance 6 Ohms |
📖 Overview
The JBL Studio 690 is a high-powered flagship floor-standing speaker. It has dual 8-inch speakers, advanced PolyPlas cones, powerful acoustic speakers, and high-frequency compression drivers. Its 6 Series delivers true high-fidelity sound. Moreover, it has big dynamics, detailed sound, and powerful bass, bringing a sonic experience to studios, homes, cinemas, and theaters.
Be the first to review
Share your experience with JBL Studio 690 Floorstanding Tower speaker and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★