Jovision JVS-N517-SDL 5MP Full-Color Audio IP Camera
-8%
Price in Bangladesh
৳4,600
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Jovision JVS-N517-SDL Full Specification
| Item | CCTV Camera |
|---|---|
| Model | ✅ JVS-N517-SDL |
| Brand | Jovision |
| CCTV Type | Fixed |
| Sensor | 1/3" CMOS |
| White Balance | Automatic |
| Lens | 3.6mm, 6mm |
| Video Resolution | 2560 x 1792p |
| Signal System | Wi-Fi |
| Day / Night | Automatic |
| IR | Up to 50 meters |
| Connectivity | IP Camera |
| Waterproof / Dustproof | IP67 |
| CCTV Housing | Bullet |
| Power Supply | DC12V or PoE (IEEE802.3af) |
| Other Features | Humanoid detection |
📖 Overview
Jovision JVS-N517-SDL full-color PoE network camera includes 5MP effective pixels and can capture both audio and video. It supports digital 3D noise reduction, which lowers image noise and color mismatch mistakes. In addition, it supports SNTP, scheduled reboots, smart defog, and adjustments for image saturation, brightness, contrast, and sharpness. Additionally, features humanoid detection that detects all the activities of a human and prevents false alarms from triggering if any non-human is detected.
Be the first to review
Share your experience with Jovision JVS-N517-SDL 5MP Full-Color Audio IP Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★