Joyroom JR-TP1 Wireless Gaming Earbuds
Price in Bangladesh
৳2,050
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Joyroom JR-TP1 Full Specification
| Item | Headphone |
|---|---|
| Model | ✅ Joyroom JR-TP1 |
| Headphone Type | Earbud |
| Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Impedance | 32Ω |
| Sensitivity | 106.5±3dB |
| Frequency | 20Hz to 20KHz |
| Battery Capacity | 35mAh Earbuds Battery & 400mAh Battery Capacity of the Charging Case |
| Talk Time | 2.5 Hours at 80% Volume |
| Audio Play Time | 8-Hours & 4.5 Hours Music Time at 80% Volume |
| Charging Time | Earbuds charging time: up to 1.5Hour & Case charging time: up to 2Hour |
| Standby Time | 48 Hours Connected |
| Charging Interface | Type-C |
| Charging Voltage | DC 5V/1A |
| Material | ABS+PC |
| Waterproof Level | IPX5 |
| Weight | 56gm |
📖 Overview
Joyroom JR-TP1 earbuds are equipped with PixArt BT 5.0 gaming chip and stable transmission with 65ms noninductive delay. It includes two powerful EQ algorithm settings for gaming and music that can be switched freely, and it is anti-sweating during exercise due to IPX5 being waterproof. It has a new electronic sports gaming style design with a cool lighting effect and trendy look, as well as NTC over-temperature protection. It features a one-touch operation, is easy to use, and helps in controlling the volume, phone and voice assistant with ease.
Be the first to review
Share your experience with Joyroom JR-TP1 Wireless Gaming Earbuds and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★