K35 Dual Wireless Microphone
-47%
Price Range in Bangladesh
from
৳477
to
৳750
across 2 sellers
The lowest price of K35 dual wireless microphone in Bangladesh is ৳477 only. Buy K35 dual wireless microphone at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳750 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
JTL TriFusion
Mirpur, Dhaka
7 days parts
Save 47%
৳900
৳ 477
Rongdhonu.com
Kushtia Sadar, Kushtia
Save 38%
৳1,200
৳ 750
📋 Microphone Full Specification
| Item | Microphone |
|---|---|
| Type | Others |
| Frequency Range | 2.4GHz frequency |
| Signal-to-Noise Ratio | 65dBm |
| Audio Sensitivity | -42dB±2dB sensitivity |
| Maximum SPL | 110dB |
| Polar Pattern | Omni-Directional |
| Power Source | DC4.8-5.4V input voltage |
| Connectivity | Wireless |
📖 Overview
The K35 Dual wireless microphone has 2 mics, 1 receiver, and 1 USB cable to charge them. This microphone has an 80mAh capacity battery that can last up to 5 hours on a full charge. This microphone has a transmission distance of up to 20 meters without walls and up to 7 meters with walls. It is noise canceling, lightweight, and portable. It allows you to record WhatsApp, Twitter, Facebook Live, Instagram, Conference, and other videos using your phone, mixer, and camera.
Be the first to review
Share your experience with K35 Dual Wireless Microphone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★