Kemei KM-2376 3000W Hair Dryer
-31%
Price Range in Bangladesh
from
৳1,550
to
৳1,850
across 2 sellers
The lowest price of Kemei KM-2376 in Bangladesh is ৳1,550 only. Buy Kemei KM-2376 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳1,850 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Creass Mart
ChawkBazar, Dhaka
Save 31%
৳2,250
৳ 1,550
Priyo Bazar24
Mirpur, Dhaka
Save 18%
৳2,250
৳ 1,850
📋 Kemei KM-2376 Full Specification
| Item | Hair Dryer |
|---|---|
| Model | ✅ KM-2376 |
| Brand | Kemei |
| Speed Setting | 3 |
| Hot Air | 57-59°C (Winter) |
| Warm Air | 44-46℃ (Spring/Autumn) |
| Cold Air | 24-46℃ (Summer) |
| Protection | Overheat |
| Motor | Professional motor |
| Power Consumption | 3000W |
| Voltage | 220V-240V |
| Weight | 463gm |
| Dimension | 24 x 10 x 26 cm |
📖 Overview
Kemei KM-2376 is a professional hair dryer with a powerful 3000W power. It has a hot and cold air flow that can be used for optimal hair care. Its negative ion technology fights against frizz and static electricity and gives a brighter effect. It is made of high-quality materials that can be used for a long time. The hair dryer comes with overheating protection.
Be the first to review
Share your experience with Kemei KM-2376 3000W Hair Dryer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★