Kenson KS12-100AH 12V SMF Battery
Price in Bangladesh
৳20,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 KS12-100AH Full Specification
| Item | Battery |
|---|---|
| Model | ✅ KS12-100AH |
| Usage | UPS |
| Voltage | 12 Volt |
| Capacity | 100AH |
| Charging Time | 10 hour |
| Initial Current | <60A |
| Cycle Use | 14.50V-15.0V |
| Standby Use | 13.50V-13.80V |
| Maintenance | Wet Lead-Acid |
📖 Overview
Kenson KS12-100AH SMF battery includes a large percentage of oxygen recombination and a low speed of self-discharge. It features emergency power technology, a security system, general electronics, and high-efficiency low-pressure venting system. This battery is compatible with UPS and the container is made with high-strength ABS material.
Be the first to review
Share your experience with Kenson KS12-100AH 12V SMF Battery and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★