Kingston Fury Beast RGB 16GB DDR5 6000MHz Desktop RAM
-4%
Price in Bangladesh
৳7,100
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Kingston Fury Beast RGB 16GB DDR5 Full Specification
| Item | RAM |
|---|---|
| Model | ✅ Fury Beast RGB 16GB DDR5 |
| Brand | Kingston |
| Memory Platform | Desktop |
| Capacity | 16GB |
| Type | DDR5 |
| Speed (MHz) | 6000MHz |
| Voltage | Tested Voltage: 1.35V, Tested Latency: CL40-40-40 |
📖 Overview
This Kingston Fury Beast desktop RAM has capacity of 16GB DDR5 with a speed up to 6000MHz which gives a super fast performance. It features a row cycle time up to 48ns and has a row active time 32ns with refresh to active / refresh command time up to 295ns. It has 288 number of pin with 11 watt power consumption.
Be the first to review
Share your experience with Kingston Fury Beast RGB 16GB DDR5 6000MHz Desktop RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★