Konka KG100-12B13 Front Loading 10Kg Washing Machine
-14%
Price in Bangladesh
৳45,990
from 1 seller
The lowest price of Konka KG100-12B13 Front Loading Inverter in Bangladesh is ৳45,990 only. Buy Konka KG100-12B13 Front Loading Inverter at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
Save 15%
৳53,990
৳ 45,990
📋 Konka KG100-12B13 Front Loading Inverter Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ KG100-12B13 Front Loading Inverter |
| Brand | Konka |
| Washing Method | Fully Automatic |
| Washing Capacity | 10 Kg |
| Motor Speed | 1200 rpm |
| Inverter Technology | Yes |
| Washer Load Type | Front Load |
| Control Panel | LED Display |
| Wash Programs | Cotton, Smart Kids wear, Synthetics, Rapid Wash, Underwear, Wool, Spin Down, Silk Rinse & Spin Summer |
| Child Lock | Yes |
| Power Supply | 220-240V / 50Hz |
| Dimension (WxDxH) | 84×60×54mm |
| Weight | 62 Kg |
📖 Overview
Konka KG100-12B13 Front Loading Washing Machine is a fully automatic appliance with a generous 10 kg washing capacity. It has a powerful 1200 rpm motor. It features inverter technology for energy efficiency (A+++). It has also an intelligent wash program, child lock, and a user-friendly LED display. It also supports a delay start of up to 24 hours and has a failure detection system for optimal performance.
Be the first to review
Share your experience with Konka KG100-12B13 Front Loading 10Kg Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★