Kstar 1200VA Offline UPS
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳6,100
to
৳6,190
across 2 sellers
The lowest price of Kstar 1200va offline ups in Bangladesh is ৳6,100 only. Buy Kstar 1200va offline ups at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳6,190 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳6,900
৳ 6,100
Purana Paltan, Dhaka
৳ 6,190
📋 UPS Full Specification
| Item | UPS |
|---|---|
| UPS Size | Standard |
| UPS Type | Offline |
| Power | 1200VA |
| Rated Power | 600W |
| Battery Capacity | 12V / 7Ah x 2 battery |
| Frequency | 50 to 60Hz |
| Display | LED Indicator |
| Surge Protection | Yes |
| Charging Overload Protection | Yes |
| Backup Time | Maximum 12 minute |
| Audio Alarm | Yes |
| Other Features | Noise level is less than 40dB |
| Weight | 7.5 Kg |
📖 Overview
Kstar 1200VA offline UPS features overload protection, overload protection, uninterruptible power supply, intelligent battery discharging, charging management, and compatibility with generators. Its LED indicators are yellow light for the battery mode, red light for the fault or battery low detection, and green light for line mode.
Be the first to review
Share your experience with Kstar 1200VA Offline UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★