KStar 3KVA Industrial Online UPS
Price Range in Bangladesh
from
৳32,300
to
৳38,000
across 3 sellers
The lowest price of Kstar 3kva industrial online ups in Bangladesh is ৳32,300 only. Buy Kstar 3kva industrial online ups at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳38,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
৳ 32,300
Purana Paltan, Dhaka
৳ 32,400
Motijheel, Dhaka
Save 5%
৳40,000
৳ 38,000
📋 UPS Full Specification
| Item | UPS |
|---|---|
| UPS Size | Standard |
| UPS Type | Online |
| Power | 3000 VA |
| Rated Power | Max 2100W |
| Battery Capacity | 12V-9Amp x 8 Pieces |
| Input Voltage | 200 / 208 / 220 / 230 / 240V AC |
| Output Voltage | 200 / 208 / 220 / 230 / 240V AC |
| Frequency | 50/60Hz +-0.02Hz |
| Display | Digital Display |
| Surge Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Charging Overload Protection | Yes |
| Backup Time | 20 Min |
| Audio Alarm | Yes |
| Other Features | Sinewave, Maximum Transfer Rate 13ms |
| Weight | 24 Kg |
📖 Overview
KStar industrial online UPS has 200 / 208 / 220 / 230 / 240Vac input voltage capacity, output voltage 200 / 208 / 220 / 230 / 240Vac, UPS frequency 50/60Hz +-0.02Hz, max load 2100 watt with external battery bank 8pcs 12V-9Amp battery.
Be the first to review
Share your experience with KStar 3KVA Industrial Online UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★