KStar 650VA 20 Minutes Backup Industrial Offline UPS
Price Range in Bangladesh
from
৳3,200
to
৳3,300
across 2 sellers
The lowest price of Kstar 650va 20 minutes backup industrial offline ups in Bangladesh is ৳3,200 only. Buy Kstar 650va 20 minutes backup industrial offline ups at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳3,300 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
৳ 3,200
Motijheel, Dhaka
Save 40%
৳5,500
৳ 3,300
📋 UPS Full Specification
| Item | UPS |
|---|---|
| UPS Size | Standard |
| UPS Type | Offline |
| Power | 650VA |
| Rated Power | 350W |
| Battery Capacity | 12V |
| Input Voltage | 230V AC |
| Output Voltage | 230 (+/-10%) |
| Frequency | 40Hz |
| Surge Protection | Yes |
| Backup Time | Up to 20 Minute |
| Weight | 4.3Kg |
📖 Overview
KStar 650VA offline UPS has 140-300 Vac voltage range, 40Hz frequency rang, AC voltage regulation, 20 min backup time, short circuit / overload / overcharge and over-discharge protection, 1.2A maximum charge current, 301 x 101 x 142.5 dimension, approx. 4.3Kg weight.
Be the first to review
Share your experience with KStar 650VA 20 Minutes Backup Industrial Offline UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★