Kstar 7.5 mAh Sealed Rechargeable UPS Battery
Price Range in Bangladesh
from
৳1,120
to
৳1,150
across 2 sellers
The lowest price of Kstar 7.5 mah sealed rechargeable ups battery in Bangladesh is ৳1,120 only. Buy Kstar 7.5 mah sealed rechargeable ups battery at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳1,150 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
৳ 1,120
Motijheel, Dhaka
Save 26%
৳1,550
৳ 1,150
📋 Battery Full Specification
| Item | Battery |
|---|---|
| Usage | UPS |
| Voltage | 12 Volt |
| Capacity | 7.5 mAh |
| Cycle Use | 14.4V-15.0V |
| Maintenance | Wet Lead-Acid |
| Dimension | 15.4 x 6.5 x 10cm |
| Weight | 2 Kg |
📖 Overview
Kstar UPS battery has 12V voltage capacity, 7.5 mAh current capacity, non-spillable sealed lead-acid battery, F2 terminal, 5.95 x 2.56 inch dimensions.
5.0
★★★★★
1 review
R
aminur Rahman
04 July 2024 08.18 PM
Overall
★★★★★
good