KStar GP 806S 6 kVA Online UPS
Price Range in Bangladesh
from
৳132,000
to
৳135,000
across 2 sellers
The lowest price of Kstar gp 806s 6 kva online ups in Bangladesh is ৳132,000 only. Buy Kstar gp 806s 6 kva online ups at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳135,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
৳ 132,000
Motijheel, Dhaka
Save 4%
৳140,000
৳ 135,000
📋 UPS Full Specification
| Item | UPS |
|---|---|
| UPS Size | Standard |
| UPS Type | Online |
| Power | 6 kVA |
| Rated Power | 4.8 kW |
| Battery Capacity | 7AH one set |
| Battery Voltage | 12V (6cellx2V),16Nos |
| Input Voltage | 160-265 VAC |
| Output Voltage | 220VAC + 1% |
| Frequency | 50Hz, + 5% |
| Surge Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Charging Overload Protection | Yes |
| Charging Time | 6-8 Hours |
| Backup Time | Up to 15 Minutes |
| Port | Communication port Rj45 |
| Audio Alarm | Yes |
| Origin | China |
📖 Overview
KStar GP 806S is a high-power online UPS that designed for uninterrupted power backup for critical electronic devices and operational systems. It can handle power up to 6 kVA (6000 Volt-amps). It can also ensure uninterrupted power supply even during power outages or fluctuations. It is easy to maintain and use.
Be the first to review
Share your experience with KStar GP 806S 6 kVA Online UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★