Lenovo HE05x Bluetooth Hi-Fi Sports Earphone
The lowest price of Lenovo HE05x in Bangladesh is ৳1,149 only. Buy Lenovo HE05x at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳6,700 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Lenovo HE05x Full Specification
| Item | Headphone |
|---|---|
| Model | ✅ HE05x |
| Brand | Lenovo |
| Headphone Type | Neckband |
| Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Version | V5.0 |
| Bluetooth Distance | 10 meters |
| Bluetooth Protocol | HFP/ HSP/ A2DP/ AVRCP |
| Impedance | Up to 32 Ω |
| Sensitivity | 92dB |
| Frequency | 20 - 20000Hz |
| Cable Length | 8 hours |
| Battery Capacity | 110mAh |
| Talk Time | 6 hour |
| Audio Play Time | 8 Hour |
| Charging Interface | Micro USB |
| Charging Voltage | DC5V / 3.7V |
| Waterproof Level | IPX5 waterproof |
| Others | Volume Control, 2 drivers, Semi-open earcups |
📖 Overview
Lenovo HE05x Review by Bdstall
Design: Lenovo HE05X earphone look stylish and smart. It is ergonomically designed for long-time comfortable use. Also, Lenovo headphone has two small speakers connected to the neckband by two wires according to the average distance from the neck. This earphone looks like a wired headphone.HE05X earphone is designed as a neckband with a carbon fiber composite diaphragm. Lenovo HE05x Bluetooth Hi-Fi Sports Earphone is available at a low price in Bangladesh.
Waterproof: One of the most important features of the Lenovo HE05X model earphone is waterproof. This headphone uses an IPX-5 rating protection that will protect from body sweat for long periods and won't get damaged normally in case of water.
Connectivity: The connection type of HE05X model headphone is wireless and has a built-in Bluetooth 5.0 version technology chip which can easily connect with any multimedia device and provides very good sound quality. In addition, this earphone can connect to listen to music or talk by keeping the media device at a distance of 10 meters.
Battery: Lenovo HE05X earphone has a built-in 110 mAh battery that provides battery backup for a long time once charged. The battery of the headphone is charged for at least 120 hours if charged for a maximum of 2 hours. This earphone provides up to 8 hours of continuous charge backup for listening to music or watching movies. Moreover, the headphone has a micro USB connector for charging at 3.7/5 volts.
Noise Cancellation: Noise cancellation is an important feature of headphones. It provides quality sound from the media device and prevents unwanted external sounds from being heard in the earphones. The HE05X headphone has a noise sensitivity of up to 92 decibels. This headphone can produce noise impedance of up to 32 ohms when used. Sound ranging from 20 Hz to 20000 Hz can be heard with the Lenovo HE05X earphone.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo HE05x Bluetooth Hi-Fi Sports Earphone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?