Lenovo HT18 TWS Bluetooth Headphone
-15%
Price in Bangladesh
৳1,098
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo HT18 Full Specification
| Item | Headphone |
|---|---|
| Model | ✅ HT18 |
| Brand | Lenovo |
| Headphone Type | Earbud |
| Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth Distance | 10M |
| Impedance | 16Ω |
| Sensitivity | 97±3dBdB |
| Frequency | 20–20000Hz |
| Driver Unit | 6.0mm |
| Touch Control | Yes |
| Battery Capacity | Case: 300mAh |
| Audio Play Time | 3-4 hour |
| Charging Time | 2 hour |
| Standby Time | 120 Hour |
| Working Voltage | 20MW |
| Material | ABC+PC |
📖 Overview
Lenovo HT18 TWS earbud has a 5.0V Bluetooth connection that makes earbuds more stable in wireless transmission. The Bluetooth range is over 10 meters. 300mAh charger box, 20MW rated power, 90DB soil 3dB horn sensitivity, 2 hours charging time, auto-pairing, 50Hz refresh rate, pure base performance.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo HT18 TWS Bluetooth Headphone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★