Lenovo XT95 Pro True Wireless Headphone
Price in Bangladesh
৳4,150
from 1 seller
The lowest price of Lenovo XT95 Pro in Bangladesh is ৳4,150 only. Buy Lenovo XT95 Pro at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Dhali Shop 1
Rampura, Dhaka
৳ 4,150
📋 Lenovo XT95 Pro Full Specification
| Item | Headphone |
|---|---|
| Model | ✅ XT95 Pro |
| Brand | Lenovo |
| Headphone Type | Earbud |
| Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Version | Version 5.1 |
| Bluetooth Distance | Up to 10-meter |
| Impedance | 32Ω |
| Sensitivity | 109dB±3dB |
| Frequency | 20-20KHz |
| Driver Unit | 13mm |
| Touch Control | Yes |
| Battery Capacity | Case: 300mAh / 3.7V<br>Each Earbud: 30mAh / 3.7V |
| Charging Time | About 2 hour |
| Standby Time | 300 hour |
| Charging Interface | Type-C |
| Weight | 80g |
| Dimension | 5.51 x 3.54 x 1.41 inch |
📖 Overview
The Lenovo XT95 Pro headphones use Bluetooth 5.1 technology to ensure superior data transfer, stable and fast connection, and low power consumption. It can be used as both a single ear or a pair. These earbuds can be switched on and off quickly with auto power so can be easily and quickly paired with Bluetooth-enabled audio devices. These earbuds are designed in a touch control way so that by touching you can control music and calls and activate voice assistant. It has a built-in mic in both earbuds with noise reduction so as to be able to make hands-free calls and provide clear speaking sound in stereo mode. Each earbud has a 30mAh battery capacity that ensures about 4 hours of music time.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo XT95 Pro True Wireless Headphone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★