Leo APSm37AT 0.5-HP Domestic Pressure Boosting Pump
-10%
Price in Bangladesh
৳13,125
from 1 seller
The lowest price of Leo APSm37AT in Bangladesh is ৳13,125 only. Buy Leo APSm37AT at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 10%
৳14,585
৳ 13,125
📋 Leo APSm37AT Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ Leo APSm37AT |
| Pump Type | Centrifugal |
| Motor Power | Single Phase, 0.5 HP 100% Copper Wire |
| Suction Dia | outlet size: 1", Head 30-5m |
| Power Source | Electrict |
| Voltage | 180V-220V |
| Weight | 10 Kg |
| Dimension | 30 x 30 x 25 cm |
📖 Overview
This Leo APSm37AT is s domestic pressure boosting pump that can be used in transferring clean water or other liquids, garden irrigation, increasing the pressure of flowing water, small air conditioning systems, commercial buildings, and family homes, etc. It offers a single-phase 0.5 HP 100% copper wire motor that provides 5-35 liters of water flow per minute.
Be the first to review
Share your experience with Leo APSm37AT 0.5-HP Domestic Pressure Boosting Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★