Longfian JAY-5BW Oxygen Concentrator
Price Range in Bangladesh
from
৳40,000
to
৳41,000
across 4 sellers
The lowest price of Longfian JAY-5BW in Bangladesh is ৳40,000 only. Buy Longfian JAY-5BW at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳41,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Farmgate, Dhaka
৳ 40,000
Farmgate, Dhaka
৳ 40,000
Gulshan, Dhaka
Save 5%
৳42,000
৳ 40,000
📋 Longfian JAY-5BW Full Specification
| Item | Oxygen Concentrator |
|---|---|
| Model | ✅ Longfian JAY-5BW |
| Oxygen Flow | 0-5 Litre/min |
| Oxygen Purity | 93% +-3% |
| Display | Innovative big LCD display |
| Alarm | Power Failure Alarm<br>High and Low Pressure Alarm<br>Low Oxygen Concentration Alarm |
| Noise | 40dB |
| Power | AC 230V Voltage<br>Frequency 50Hz/60Hz |
| Others Features | Compact and Maintain<br>Energy-efficient operation |
| Weight | 19.720 Kg |
| Dimension | L x W x H: 41 x 37 x 67cm |
📖 Overview
The Longfian JAY-5AW oxygen concentrator takes in ambient air, filters nitrogen, and then distributes air with up to 93 percent oxygen content. It can be used to treat respiratory, cardiovascular, and brain vascular problems, as well as chronic obstructive pulmonary disease, carbon monoxide poisoning, and other hypoxia-related ailments.
Be the first to review
Share your experience with Longfian JAY-5BW Oxygen Concentrator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★