Luminous Eco Watt Neo 1050 IPS with HAMKO PCV Battery
-21%
Price in Bangladesh
৳30,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 900Va |
| Inverter Rated Power (Watt) | 756W |
| Inverter Frequency | 50/60 Hz single-face frequency |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | HAMKO PCV 27 Plate/ 165 AH |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Square Wave |
| Display | LED indication |
| Input Voltage | 140 to 250V |
📖 Overview
This Luminous IPS has square wave technology with an inverter capacity of 900VA and 756W rated power for better performance. It has a HAMKO PCV 27 Plate/ 165 AH battery whereas HAMKO PCV batteries refer to passenger vehicle batteries(PCV) with a high capacity that is typically designed for use in large vehicles such as buses and trucks so, it gives long-lasting use in a single charge. Even at a low input voltage of 100V, this IPS provides a high charging current and ECO & UPS mode support.
Be the first to review
Share your experience with Luminous Eco Watt Neo 1050 IPS with HAMKO PCV Battery and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★