Luminous iCruze 5000+ 4000VA Sine Wave IPS
-20%
Price in Bangladesh
৳52,000
from 1 seller
The lowest price of Luminous iCruze 5000+ in Bangladesh is ৳52,000 only. Buy Luminous iCruze 5000+ at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 20%
৳65,000
৳ 52,000
📋 Luminous iCruze 5000+ Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| Model | ✅ iCruze 5000+ |
| Brand | Luminous |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 4000 VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 2850 W |
| Battery Included | No |
| Battery Capacity | 48V |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Pure Sine wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 90-290V |
📖 Overview
Luminous iCruze 5000+ 4000VA Sine Wave IPS is an electric inverter with a capacity of 4000VA and a rated power of 2850W. It is a pure sine wave inverter that provides stable power to connected devices. This iCruze 5000+ IPS does not come with a battery, but it supports up to 4 batteries with 48V capacity. It gives overloading protection, overcharging protection, and short circuit protection to ensure safe and efficient operation.
Be the first to review
Share your experience with Luminous iCruze 5000+ 4000VA Sine Wave IPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★