M19 TWS Bluetooth Headset
-43%
The lowest price of M19 tws bluetooth headset in Bangladesh is ৳339 only. Buy M19 tws bluetooth headset at the best price from BDStall. There are currently 6 sellers available. Prices range up to ৳680 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 6 in Bangladesh
📋 Headphone Full Specification
| Item | Headphone |
|---|---|
| Headphone Type | Earbud |
| Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth Distance | 10M |
| Bluetooth Protocol | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Impedance | up to 32 Ω |
| Sensitivity | 105dB |
| Frequency | 20 - 20000Hz |
| Driver Unit | 10mm |
| Touch Control | Yes |
| Battery Capacity | Storage Box: 2000mAh & Earbuds: 50MAH |
| Charging Voltage | 5V-1A |
| Working Voltage | 3.1V to 4.2V |
| Waterproof Level | Yes |
📖 Overview
Review by Bdstall
The M19 TWS Bluetooth Headset is a wireless earbud that is well known in BD for its compact size, good sound quality and ease of use.
Wireless Design: M19 earbuds are designed with wireless. So no connecting cord or cable is required to connect the device used.
Bluetooth version 5.1: The earbuds use Bluetooth version 5.1 technology to connect to devices. Hence the M19 headset provides stable and reliable connectivity.
Easy Pairing: The M19 earbuds are designed to easily connect to smartphones or other Bluetooth enabled devices. Once paired, it can automatically connect to the device when removed from the charging case.
Sound Quality: The earbuds of this headset are made with 10mm dynamic drivers to deliver clear sound with good bass response. The frequency response range of this headset is 20Hz to 20kHz.
Touch Control: This Bluetooth headset mainly has touch control system. As a result, you can play/pause music, change tracks, receive or end calls through the touch control system. It also helps to activate the voice assistant of the device being used.
Portable Charging Case: The M19 Bluetooth Headset has an attractive magnetic induction charging case that will keep the earbuds charged as well as stored. Moreover, the case can be charged using a USB cable.
Efficient Battery: The TWS 19 headset has a 2000 mAh battery that provides long backup time. The battery takes a maximum of 2 hours to charge and can hold a charge for up to 120 hours Moreover, the earbuds can be used for up to 4 hours on a single charge from the charging case.
Be the first to review
Share your experience with M19 TWS Bluetooth Headset and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?