Maxled 7W LED Spot Light
-22%
Price in Bangladesh
৳350
from 1 seller
The lowest price of Maxled 7w led spot light in Bangladesh is ৳350 only. Buy Maxled 7w led spot light at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
MAJOY ENTERPRISE
Baridhara, Dhaka
7 days parts
Save 22%
৳450
৳ 350
📋 Light Full Specification
| Item | Light |
|---|---|
| Lighting Technology | LED |
| Shape | Bulb |
| Power Consumption | 7Watt |
| Lumens | 500lm |
| Beam Angle | 12° |
| Color Temperature | 3000K Warm White / Yellow |
| Lamp Life | 50000 Hours |
| IP Rating | IP20 Indoor use only |
| Power Source | Electricity |
| Voltage | AC 100-250V |
| Power Factor | 0.65 |
| Frequency | 50/60Hz |
📖 Overview
This Maxled is a high-quality LED spot light that delivers 100% power instantly. It consumes 7W of power instead of a typical 45W bulb. Also it will provide long life of more than 50000 hours. This LED lamp is easily interchangeable from other bulbs.
Be the first to review
Share your experience with Maxled 7W LED Spot Light and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★