Meade EclipseView 114mm Reflecting Telescope
Price in Bangladesh
৳25,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Meade EclipseView Full Specification
| Item | Telescope |
|---|---|
| Model | ✅ Meade EclipseView |
| Telescope Type | Both |
| Optical Design | Newtonian |
| Focal Length | 50mm |
| Focal Ratio | 1.25", rack & pinion |
| Magnification | Up to 230X |
| Mirror Diameter | 114mm |
| Aperture | f/3.95 |
| Resolution | 1.02 arcseconds |
| Eyepiece | 9mm (50x), 26mm (17x) |
| Finder Scope | upright view, red dot, solar finder |
| Mount Type | Mount Dobsonian |
| Dimension | 50 x 20 x 78 cm |
| Weight | 4.8Kg |
📖 Overview
This EclipseView telescope from Meade is created for both day and night use. It has a 114mm aperture, which can gather much light for viewing celestial objects like the moon, planets, nebulae, and the sun. This telescope includes a removable white-light solar filter for use during the day and at night. It uses 26mm and 9mm eyepieces for low and high magnifications. Additionally, it is CE and ISO-certified for safe viewing.
Be the first to review
Share your experience with Meade EclipseView 114mm Reflecting Telescope and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★