Panasonic HC-MDH2
Price in Bangladesh
৳55,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Panasonic HC-MDH2 Full Specification
| Item | Video Camera |
|---|---|
| Model | ✅ HC-MDH2 |
| Brand | Panasonic |
| LCD | 3" LCD Monitor |
| Optical Zoom | 21x Optical Zoom |
| Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Format | AVCHD Progressive |
| Image Stabilization | Hybrid O.I.S. + Level Shot Function |
| Manual Control | Yes |
| Video Face Detection | Face Detection Technology Automatically Detects Faces |
| Video Light | Shoot in Low Light with an Exmor R CMOS Sensor |
| Audio Noise Reduction | 1080p HD Video Capture |
| Built-in Storage | Internal 32 GB Flash Memory |
| Memory Card Slot | SD / SDHC / SDXC Memory Card |
| Speaker | Dynamic Type |
| Battery Life | Lithium Ion Battery |
| Still Photo Features | JPEG |
| Connectivity | HDMI, 2.0 Hi-Speed USB |
| Dimension | 205 x 217 x 479 mm |
| Weight | 2270 g |
| Other Features | Hi-Speed USB, HDMI Mini Output, 3.5mm Audio with External Microphone Support |
📖 Overview
This Panasonic HC-MDH2 has a 1/2.33" high-sensitivity CMOS sensor, 1080/50p AVCHD recording, wide-angle 28 mm equivalent lens, 21x optical zoom, 50x intelligent zoom, dual SD card slots with relay recording, 3-inch touchscreen LCD, 5-axis hybrid OIS and level shot function, 20.4 megapixel still image, multi-purpose lens ring. Also, this Panasonic camcorder HC-MDH2 comes with USB and HDMI connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Panasonic HC-MDH2 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★