Pedrollo 1.50 HP Double Impeller Centrifugal Pump
-7%
Price in Bangladesh
৳38,595
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo 2CPm25/16C in Bangladesh is ৳38,595 only. Buy Pedrollo 2CPm25/16C at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳41,500
৳ 38,595
📋 Pedrollo 2CPm25/16C Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ Pedrollo 2CPm25/16C |
| Pump Type | Centrifugal |
| Water Pressure | 10 bar |
| Motor Power | Single Phase, 1.50 HP |
| Suction Dia | Suction mouth: 1 "1/4, Head 24-47 m, Delivery line: 1" |
| Power Source | Electrict |
| Voltage | Absorption at 230V, 7.7A |
| Weight | 19.3 Kg |
| Dimension | 22.3 x 20 x 40.4 cm |
📖 Overview
This Pedrollo 2CPm25/16C is a double impeller centrifugal pump that is IP44 rated, so it protects the pump against dust, debris, and water splashes. It offers a 1.50 HP powerful motor that is capable of providing a minimum water flow of 20 liters per minute and a maximum water flow of 120 liters per minute. Also, it is made of a cast iron body and a brass impeller that is durable and ensures long-term service.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo 1.50 HP Double Impeller Centrifugal Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★