Pedrollo CPm130 0.5HP Single Phase Centrifual Pump
-6%
Price in Bangladesh
৳16,276
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo CPm130 0.5H in Bangladesh is ৳16,276 only. Buy Pedrollo CPm130 0.5H at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳17,500
৳ 16,276
📋 Pedrollo CPm130 0.5H Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ CPm130 0.5H |
| Brand | Pedrollo |
| Pump Type | Centrifugal |
| Motor Power | 0.5HP |
| Maximum Speed | 80 l./min |
| Power Source | Electricity |
| Voltage | 230 V |
| Weight | 7.8kg |
| Dimension | 20.5 x 16.5 x 25.3cm |
📖 Overview
The Pedrolo CPM130 0.5HP Centrifugal Pump is a reliable and efficient water pump designed for a variety of uses such as water supply irrigation and domestic use. It operates with a 0.5 horsepower (HP) motor which makes it suitable for small to medium-sized pumping needs. It provides a maximum flow rate of around 60-70 liters per minute, depending on system conditions. The Pedrollo CPM130 0.5HP is widely appreciated for its ease of use, cost-effectiveness, and solid performance for a variety of water-moving needs in residential or light commercial settings.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo CPm130 0.5HP Single Phase Centrifual Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★