Pedrollo CPm220C 3-HP Centrifugal Pump
-7%
Price in Bangladesh
৳83,700
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo CPm220C in Bangladesh is ৳83,700 only. Buy Pedrollo CPm220C at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳90,000
৳ 83,700
📋 Pedrollo CPm220C Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ Pedrollo CPm220C |
| Pump Type | Centrifugal |
| Motor Power | Single Phase, 3 HP |
| Suction Dia | Suction mouth: 2", Head 14-34m, Delivery line: 2" |
| Power Source | Electrict |
| Voltage | Absorption at 230V, 15.8A |
| Weight | 34.1 Kg |
| Dimension | 31.5 x 44 x 23 cm |
📖 Overview
The Pedrollo CPm220C is a centrifugal pump that offers a 3 HP powerful motor, so it provides a minimum water flow of 50 liters per minute and a maximum water flow of 550 liters per minute. It has been designed with a 2" suction mouth, 14-34m head, and 2" delivery line. Moreover, it is perfect for the water supply, pressurisation systems, Irrigation, and cooling systems.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo CPm220C 3-HP Centrifugal Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★