Pedrollo JSWm1CX 0.5-HP Jet Water Pump
-7%
Price in Bangladesh
৳12,090
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo JSWm1CX in Bangladesh is ৳12,090 only. Buy Pedrollo JSWm1CX at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 7%
৳13,000
৳ 12,090
📋 Pedrollo JSWm1CX Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ Pedrollo JSWm1CX |
| Pump Type | Jet |
| Water Pressure | 6 bar |
| Motor Power | Single Phase 0.5 HP |
| Suction Dia | Maximum suction height up to 9m, Head 43m, Outlet: 1" |
| Power Source | Electrict |
| Voltage | 220V/50 Hz |
| Weight | 19 Kg |
📖 Overview
This Pedrollo JSWm1CX is a jet water pump that has been designed with a maximum suction height up to 9m, a head of 43m, and an outlet: 1". It is ideal for the water supply, firefighting systems, tank transferring, irrigation, and pressure boosting. Also, this pump has a 0.5 HP high-performance motor, providing a maximum water flow of 60 liters per minute.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo JSWm1CX 0.5-HP Jet Water Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★