Pedrollo PKm60 0.5HP Peripheral Impellar Pump
-13%
Price in Bangladesh
৳7,812
from 1 seller
The lowest price of Pedrollo Pedrollo PKm60 in Bangladesh is ৳7,812 only. Buy Pedrollo Pedrollo PKm60 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 13%
৳9,000
৳ 7,812
📋 Pedrollo Pedrollo PKm60 Full Specification
| Item | Water Pump |
|---|---|
| Model | ✅ Pedrollo PKm60 |
| Brand | Pedrollo |
| Pump Type | Centrifugal |
| Water Pressure | 6-bar, PK 60, PK 65 |
| Motor Power | 0.5HP |
| Suction Dia | Manometric suction lift up to 8 m, Head up up to 40 m |
| Maximum Speed | 40 liter per minute |
| Power Source | 370W / Single phase |
| Voltage | 220V, 60Hz |
| Weight | 5.2 kg |
| Dimension | 208mm x 118mm x 145mm |
📖 Overview
This Pedrollo PKm60 is a peripheral impeller pump with a 2-pole 0.5 horsepower motor that delivers a water flow of 40 liters per minute. It has a pump housing made of cast iron, a brass impeller, a stainless steel shaft, and a motor bracket made of aluminum with a brass cover, so it ensures long-term use. Moreover, this motor is specially designed to transfer clean water that can easily remove particles and other liquid matter as well as for domestic use.
Be the first to review
Share your experience with Pedrollo PKm60 0.5HP Peripheral Impellar Pump and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★