Philips 11W Ultraviolet T5 Tube Light
-12%
Price in Bangladesh
৳1,400
from 1 seller
The lowest price of Philips in Bangladesh is ৳1,400 only. Buy Philips at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
MAJOY ENTERPRISE
Baridhara, Dhaka
Save 13%
৳1,600
৳ 1,400
📋 Philips Full Specification
| Item | Light |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Lighting Technology | Ultraviolet |
| Shape | Tube |
| Output Wattage | 11W |
| Lamp Life | 9000 Hours |
| Power Source | Electricity |
| Voltage | 220-240V AC |
| Frequency | 50 / 60Hz |
| Energy Saving | Standard |
📖 Overview
This Philips is a high-intensity ultraviolet T5 tube light that comes with 11W power capacity. The size of this tube light is 9 inches. It offers clear glass that provides transparent lighting. Moreover, it can be used to break down the DNA of bacteria, viruses & spores.
Be the first to review
Share your experience with Philips 11W Ultraviolet T5 Tube Light and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★