Philips 22E1N1100LA 21.5" FHD LED Monitor
Price in Bangladesh
৳11,700
from 1 seller
The lowest price of Philips 22E1N1100LA in Bangladesh is ৳11,700 only. Buy Philips 22E1N1100LA at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 11,700
📋 Philips 22E1N1100LA Full Specification
| Item | Monitor |
|---|---|
| Model | ✅ 22E1N1100LA |
| Brand | Philips |
| Screen Size | 21.5" FHD |
| Shape | Wide Screen |
| Panel | VA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000:1 (typical) |
| Viewing Angle | 178º (H)/178º (V) |
| Color Support | 16.7 M |
| Response Time | 4ms (GTG), 1 ms (MPRT) |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Resolution | 1920 x 1080p |
| Tilt Adjustment | -5/20 degree |
| Connectivity | 1 x HDMI1.4, 1 x VGA |
| Power | On mode: 13.3W<br>Standby mode: 0.5W<br>Off mode: 0.3W<br> Voltage: 100-240VAC, 50-60Hz |
| Dimension | 493 x 376 x 220 mm |
| Weight | 2.61 kg |
📖 Overview
This Philips 22E1N1100LA is an LED monitor that has a 21.5-inch display with a resolution of 1920 x 1080p. It supports 16.7 M color, and its 100Hz refresh rate ensures smooth performance while working. Also, it includes low blue light and flicker-free features that protect your eyes from harmful light. Moreover, it has 1 x HDMI 1.4 and 1 x VGA ports that allow you to enjoy more entertainment.
Be the first to review
Share your experience with Philips 22E1N1100LA 21.5" FHD LED Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★