Philips Astra Prime 10W LED Ceiling Light
-20%
Price in Bangladesh
৳800
from 1 seller
The lowest price of Philips in Bangladesh is ৳800 only. Buy Philips at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
MAJOY ENTERPRISE
Baridhara, Dhaka
1 month parts
Save 20%
৳1,000
৳ 800
📋 Philips Full Specification
| Item | Light |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Lighting Technology | LED |
| Shape | Others |
| Light Size | Length: 130mm, Width: 130mm, Hight: 21mm |
| Power Consumption | 10W |
| Lumens | 600lm |
| Beam Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Lamp Life | 25000 Hrs |
| Power Source | Electricity |
| Voltage | 220-240V AC, 50/60Hz |
📖 Overview
Philips Astra Prime is an LED ceiling light made of special grade impact-resistant polycarbonate with high temperature tolerance, so this light is robust and offers a long life in use. It can handle voltage variation from 160V to 360V which will be strong and long lasting. It has built-in surge protection that can withstand electrical surges up to 20 kV, thus making it durable even in tough conditions. Its Astra Prime light range of LED panels provides uniform bright light across its surface without uneven bright or dark spots within the room and spreads bright light evenly throughout the room.
Be the first to review
Share your experience with Philips Astra Prime 10W LED Ceiling Light and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★