Philips HD4929 2100W Induction Cooktop
-28%
Price Range in Bangladesh
from
৳6,990
to
৳7,500
across 2 sellers
The lowest price of Philips HD4929 in Bangladesh is ৳6,990 only. Buy Philips HD4929 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳7,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 29%
৳9,830
৳ 6,990
Shantinagar, Dhaka
৳ 7,500
📋 Philips HD4929 Full Specification
| Item | Electric Chula |
|---|---|
| Model | ✅ HD4929 |
| Brand | Philips |
| Chula Technology | Induction |
| Power Consumption | 2100W |
| Voltage | 220-240V |
| Frequency | 50 / 60Hz |
| Power Setting | 8 |
| Time Setting | 0 to 3 hour |
| Starting Type | Touch Start for Easy Use |
| Cable Length | 1.2m |
| Automatic Shut-Off | Yes |
| Display | Easy-to-Read digital display |
| Panel Type | A-grade glass panel is solid and durable |
| Others | Cool-to-touch surface |
| Weight | 2.1 Kg |
| Dimension | 65 x 291 x 366mm |
📖 Overview
Philips HD4929 daily collection induction cooker has 8 power levels to meet all cooking needs, to touch surface, an easy-to-read digital display, an A-grade glass panel that is solid and durable, fast cooking better seals nutrition into food, 1.2m cord length, 220-240V voltage, 50/60 Hz frequency.
Be the first to review
Share your experience with Philips HD4929 2100W Induction Cooktop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★