Polk Reserve R600 Premium Floor Standing Speaker
-16%
The lowest price of Polk Reserve R600 in Bangladesh is ৳150,000 only. Buy Polk Reserve R600 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Polk Reserve R600 Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Model | ✅ Polk Reserve R600 |
| Material | Wood Body |
| Speaker Usage | Standard |
| Speaker Type | Tower |
| Total Speaker | 2 : 1 Speaker |
| Total Power | 25 to 200W Power Handling |
| Satellite Speaker | Pinnacle Ring Radiator Tweeter |
| Subwoofer | Turbine Cone Woofer |
| Audio Input | AV Receiver |
| Noise Ratio | 87.5 dB |
| Frequency | 43 Hz to 38 kHz |
| Remote Control | No |
| Power Source | AVR Power |
| Battery Capacity | No |
| Memory Card | No |
| Microphone | No |
| Dimension | (W x H x D) 11.1 x 41.9 x 15" |
| Weight | 21.5 Kg |
| Other Features | Dolby Atmos and DTS: X Compatible |
📖 Overview
Polk Reserve R600 Review by Bdstall
Flagship Sound: It incorporates the groundbreaking Polk technologies found in the Reserve Series to bring its flagship sound to even more people.
Pinnacle Ring Radiator Tweeter: The Pinnacle Ring Radiator Tweeter unusual directional design that directs the dispersion of high-frequency sound throughout a space. With this advancement, the sweet spot has been expanded thus giving you the freedom to watch and listen to your favorite movies from wherever you want to sit.
Exceptional Cabinetry: The cabinets are carefully cross-braced to optimally eliminate these speakers' smooth cabinetry internal resonances. So rounded outer corners help spread sound widely around the room with minimal dispersion and can create an open sound stage.
Optional Height Module: For vertical sound with Polk immersive speakers, the compatible Reserve R900 height module can be added. And these optional height modules can perform beautifully with the latest home theater technologies, including Dolby Atmos, DTS, DTS:X, DTS:X Virtual, IMAX Enhanced, and Auro-3D.
Be the first to review
Share your experience with Polk Reserve R600 Premium Floor Standing Speaker and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?