S8 Ultra 4G Smart Watch
-7%
Price Range in Bangladesh
from
৳3,690
to
৳3,980
across 2 sellers
The lowest price of S8 ultra 4g smart watch in Bangladesh is ৳3,690 only. Buy S8 ultra 4g smart watch at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳3,980 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Shopping Mart
Gazipur Sadar, Gazipur
Save 8%
৳4,000
৳ 3,690
Kinbo shop bd
Tejgaon, Dhaka
৳ 3,980
📋 Smart Watch Full Specification
| Item | Smart Watch |
|---|---|
| Type | Smart Watch |
| SIM | Single Sim |
| Display | 2.02 Inch IPS |
| RAM | 1GB RAM |
| Internal Memory | 16GB |
| Connectivity | WIFI: 2.4G 802.11b\g\n Bt: v2.1 |
| Battery | 700mAh |
| Operating System | Android |
| Protection | Waterproof |
📖 Overview
This S8 Ultra 4G Smart Watch has a Multi-function and Intelligent Voice System that allows direct calls through the smartwatch. It has a WiFi play store and a single SIM. It has a 700 mAh battery capacity of 2-3 days of normal use and 5 days of standby time. Additionally, it has more features such as an accelerometer sensor, gyroscope, step count, heart rate sensor, barometer, compass, and video decode support. It has GB RAM, 16GB ROM, and a CortexTM A53 MP processor clocked up to 1.4GHz.
Be the first to review
Share your experience with S8 Ultra 4G Smart Watch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★