Safety Plus 1000VA 24V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS
-17%
Price in Bangladesh
৳9,500
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 1000va 24v dsp pure sine wave ips & ups in Bangladesh is ৳9,500 only. Buy Safety plus 1000va 24v dsp pure sine wave ips & ups at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 17%
৳11,500
৳ 9,500
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1000VA 24V |
| Inverter Rated Power (Watt) | 800W |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | No |
| Battery Capacity | 100AH / 120AH / 150AH / 200AH Supported |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
Safety Plus is a high-quality 24V IPS and UPS ideal for power supply in homes, offices, shops and other places. It has DSP pure sine wave technology and its coil is made of 100% copper material which offers long life. It has an LCD display which shows mains voltage, battery voltage, output voltage charging value, amount of load and overload. It also has UPS technology that lets you run computers and other devices without restarting them.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 1000VA 24V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★