Safety Plus 1000VA Pure Sinewave IPS with 140Ah Battery
Price in Bangladesh
৳30,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1000VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 750W |
| Inverter Frequency | 50Hz +/-1 |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 140Ah |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Pure sinewave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V to 280V |
📖 Overview
Safety Plus 1000VA pure sinewave IPS includes 100% copper transformer coil and input reverse connection protection. It also includes a glass fiber circuit board and DsPIc microcontroller technology that provides 85% - 95% work efficiency. This IPS comes with a 140Ah battery which is enough for 2 hours of backup to 4 fans and 6 lights.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 1000VA Pure Sinewave IPS with 140Ah Battery and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★