Safety Plus 1500VA 12V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS
-13%
Price in Bangladesh
৳16,500
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 1500va 12v dsp pure sine wave ips & ups in Bangladesh is ৳16,500 only. Buy Safety plus 1500va 12v dsp pure sine wave ips & ups at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 13%
৳19,000
৳ 16,500
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1500VA 12V |
| Inverter Rated Power (Watt) | 1200 Watt |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | Not Included |
| Battery Capacity | 100AH / 150AH / 200AH |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
This Safety Plus is a 1500VA 12V Electric IPS which Inverter Rated Power is 1200 Watt. This IPS DSP has Pure Sine Wave technology that generates a real or complex, multichannel sinusoidal signal with independent amplitude, frequency and phase in each output channel. It has IPS LCD display that shows battery voltage, output voltage charging value, mains voltage, amount of load and overload. It is made of 100% copper material which offers long life in use. Also this IPS uses UPS technology which you can use to run computers and other electrical devices.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 1500VA 12V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★